En İyi Programlama Dili Hangisi?

Yeni başlayan herkes şu programlama dili daha iyi diğer kötü diye lafa başlar oysa kötü diye bir şey yoktur, sadece bilmediğiniz dil vardır.

 

Her programlama dilinin iyi ve kötü yanları vardır mutlaka, önemli olan yaptığınız projede iyi ve kötü yönlerinden sizin ne kadar yararlanacağınızdır. Onun için İster Java, C++, C#, Php, Python veya ASP.NET olsun hepsinin de kullanım alanlarına göre üstünlükleri mevcuttur.

 

Eğitim kurumlarında programlama temelleri dersinde genel ağırlıklı olarak c tabanlı programlama dilinin öğretilmesi iş piyasasına atılım yazılımcıların genel anlamda web yazılımlarında php ve asp.net masaüstü yazılımlarında ise Vusial.Studio tabanlı VB veya C# yazılımlarında yoğunlaşmalarına sebep olmaktadır.

 

 Günümüzde Türkiye yazılım piyasasına baktığımız kullanılan dilller masa üstü yazılımcığı için büyük oran VB veya C# üzerinde olduğu görülmektedir. Web yazalım sektörüne baktığımızda ise bu php, asp.net ve Java olarak dağılmaktadır. Freelancer tarzı çalışan yazılımcılarda bu ağırlıklı olarak php olduğu görülmektedir, bu en temel sebebi açık kaynak ve internet ortamında kod paylaşımından kaylandığı söylenebilir, tabi bunun çok daha farklı nedenleri de olabilir, mesela web sunucusunun linux olması ve bunun açık kaynak bir işletim sistemi olması yani  GPL lisanslı olması daha anlaşılır tarafı ile ÜCRETSİZ olması altyapı tarafından işlerin biraz daha ucuza gelmesini isteyenler ve herhangi bir yere bağlı olmak istemeyenler için en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

 

Kurumsal firmalara bakıldığında ise ağırlıklı olarak sırtımızı sağlam bir yere dayayalım mantığı ile işlerin çalıştığı görülmektedir. Web yazılımlarında asp.net tabanlı sistemlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı görülmektedir.

 

Her iki platformun  da artı veya eksiler mevuttur, önemli olan aldığınız hizmeti nasıl karşıladığınız ve bunun birilerine bağlı olmaksızın nasıl sürdürüreceğinize göre değişmektedir.

 

Siz siz olun sadece bir dile bağlı olarak yaşamayın, yazılım her ufka yeni pencereer açmak demektir. Her dil sizin için pencere olsun ki her zorlukta çıkabileceğiz bir kapınız olsun...

 

Herkese iyi kodlamalar...

21 Kasım 2015 CumartesiEtiketler: programlama dilleri , en iyi programlama dili , ,

Yorumlar

Yorum Yap

     

Kategoriler

Son Konular

Galeri

Hayat yaşadığın andan ibarettir, anın tadını çıkar ;)